Etap X programu "Być jak Ignacy". Energia z biomasy.

Ignacy.png

Wszelka materia organiczna, tzn. substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego ulegające biodegradacji (czyli rozkładowi), to właśnie biomasa. Jej forma może być różna - zarówno stała, jak i ciekła czy też gazowa. Dlaczego biomasa jest odnawialnym źródłem energii? Właśnie dlatego, że jej

zasoby są całkowicie naturalne, niewyczerpywalne oraz odtwarzalne.


Mówi się, że biomasa była pierwszym na świecie paliwem. W końcu, najwcześniej wykorzystywanym do produkcji ciepła surowcem, było właśnie drewno. Energia biomasy to jeden z tych rodzajów odnawialnych źródeł energii, który ma duży potencjał do tego, by odegrać znaczącą rolę również dziś - w procesie dekarbonizacji oraz zmian na światowym rynku energii.


Uczniowie Koła Wynalazców SP 5 przygotowali kolejne doświadczenie „Akcja fermentacja”, które zobrazuje i odpowie na pytania: Co spowodowało napełnienie balonów? Co wypełnia balony? Okazuje się, że mieli do czynienia z procesem fermentacji beztlenowej, balony wypełnił metan i dwutlenek węgla, czyli biogazy. Proces fermentacji zaszedł najszybciej w butelkach z sałatą, bananem i borówkami, efekty nie były tak widoczne w butelkach z pomarańczą i cebulą.

Redakcja Joanna Choma

Opublikował(a): Małgorzata Bazan Data publikacji: 29-02-2024 10:24

Na skróty